AktualnościProobronne

16- 17.06.2018 –  Dzienno-nocne szkolenie z taktyki w 1 Brygadzie Pancernej w Warszawie.

W czerwcu obyły się kolejne szkolenia w ramach programu Paszport MON 2018. Od 4 do 8 czerwca, Jeden z Naszych Kolegów brał udział w kursie dowódców drużyn, realizowanym w CSWLąd w Poznaniu. Kurs obejmował wybrane zagadnienia z zakresu dowodzenia i szkolenia dla dowódców drużyn wojskowych, z dostosowaniem ich do specyfiki organizacji proobronnych.

W weekend 16 i 17 czerwca w 1 Brygadzie Pancernej w Warszawie – Wesołej odbyło się w ramach programu „Paszport” dzienno-nocne szkolenie z taktyki z elementami innych przedmiotów wojskowych, przydatnych na „polu walki”. Brało w nim udział czterech członków KSSK GWARD. Ponad dobowe szkolenie z zakresu taktyki, łączności czy terenoznawstwa, zakończone zostało dzienno-nocną grą terenową, w której postawiono zadania taktyczne dla dwóch przeciwnych plutonów – czerwonych i niebieskich. Zadania te dotyczyły marsze ubezpieczone, przygotowanie bazy i zorganizowanie jej systemu ochrony i obrony, przygotowanie drużyn i plutonów do działania na polu walki, analizę i stawianie zadań do organizacji obrony i rozpoznania przeciwnika, działanie drużyny i plutonu w obronie, rozpoznanie przeciwnika – organizację wypadów, podsłuchów i przenikania, a także bytowanie i odtwarzanie zdolności bojowej. Kulminacyjnym momentem dziennej części szkolenia było starcie pomiędzy plutonem „niebieskich” prowadzącym obronę i „czerwonymi”, którzy mieli za zadanie rozpoznać ugrupowanie przeciwnika.
Zajęcia te swoją intensywnością na pewno zaskoczyły uczestników, jednak nie dali się ani pogodzie, ani trudnym zadaniom jakie im postawiono. Ze szkolenia wrócili z kolejnymi doświadczeniami i wnioskami na przyszłość.

 

Zdjęcia dzięki uprzejmości Biura do Spraw Proobronnych MON