Muzeum

S-60 – samoczynna armata przeciwlotnicza, konstrukcji radzieckiej.

Muzeum Broni i Sprzętu Wojskowego Kwidzyńskiego Stowarzyszenia Sportowo Kolekcjonerskiego GWARD (w organizacji)

S-60 – samoczynna armata przeciwlotnicza, konstrukcji radzieckiej, z okresu po II wojnie światowej.

Podstawowe wyposażenie pododdziałów przeciwlotniczych w ludowym Wojsku Polskim wprowadzane na stan od końca lat 50 XX w. Armata przeznaczona jest do zwalczania celów powietrznych na małych i średnich wysokościach oraz naziemnych i nawodnych celów opancerzonych. Armata mogła wystrzeliwać pociski odłamkowo-smugowe i przeciwpancerno-smugowe. Masa pocisku 2,8 kg, masa naboju 6,71 kg.W pułkach artylerii przeciwlotniczej, organizowanych w Polsce i stacjonujących do lat 80 XX w. znajdowały się baterie wyposażone w sześć takich armat oraz wspólną dla wszystkich armat stację naprowadzającą.Udoskonalona wersja armaty S-60, nosząca oznaczenie S-68, znajdowała się na uzbrojeniu działa samobieżnego ZSU-57-2.
Armaty S-60 są dziś już przestarzałym systemem przeciwlotniczym; w przypadku konieczności ustawienia ich z marszu w położenie bojowe, czas potrzebny na tę operację, nawet doskonale wyszkolonej załodze, wynosi około dwóch minut, co praktycznie wyklucza je ze skutecznego stosowania na współczesnym polu walki. Jeszcze więcej czasu potrzeba na to, by wszystkie armaty baterii sprząc ze sobą tak, aby wspólnie ostrzeliwały cel wskazany przez przeliczniki sprzężone ze stacją radiolokacyjną (bądź z dalmierzem optycznym). Z drugiej strony wciąż nadają się i wykorzystywane są do osłony stacjonarnych obiektów naziemnych, bo stosunkowa duża jak na ten kaliber szybkostrzelność stanowi wciąż jeszcze skuteczną zaporę ogniową, dla pilotów nisko lecących samolotów odrzutowych trudną do przełamania ze względów psychologicznych. Bateria armat strzelających wyłącznie z celownikami optycznymi, bez użycia radarowej stacji naprowadzającej, nie jest łatwa do zniszczenia, a skuteczność tych armat potwierdzona została w kilku konfliktach zbrojnych na świecie: w wojnie wietnamskiej (1959-1975), podczas konfliktu iracko-irańskiego (1980-1988), a także podczas pierwszej (1990) i drugiej (2003) wojny w Zatoce Perskiej.
Zmodernizowana wersja armaty, o oznaczeniu S-60 MB, jest głównym elementem uzbrojenia uzbrojenia m.in. 9 dywizjonu przeciwlotniczego Marynarki Wojennej[1][2] (12 dział) stacjonującego w Ustce. Dywizjon ten wziął m.in. udział w roku 2010 w październikowych manewrach NATO pod kryptonimem „Anakonda 2010″[3] w Wicku Morskim.
Prowadzone są prace nad dalszymi modernizacjami tych armat, m.in. nad przystosowaniem ich do roli automatycznych strażników. Armaty miałyby zostać wyposażone w automatyczne urządzenia umożliwiające im samodzielne obracanie się, celowanie, ładowanie i prowadzenie ognia oraz zaawansowany system elektroniczny umożliwiający wykrywanie niebezpieczeństwa (np. nadlatujących pocisków moździerzowych) i automatyczne otwieranie ognia w celu unieszkodliwienia go. Tak zmodernizowane armaty mogłyby służyć do obrony baz wojskowych np. podczas misji zagranicznych.

KARTA EWIDENCYJNA EKSPONATU 0008
DATA ZAŁOŻENIA KARTY – 2015.04.16

Autor/wytwórca

Wytwórca : brak danych
Opis / Pochodzenie
Armata PLOT S-60 M
kaliber : 57 mm
Wartość w dniu nabycia
1.500,00 zł
Data nabycia
10-04-2015
Czas i miejsce powstania
rok produkcji – 1960 r.

Dane techniczne:
Metal, :
długość lufy – 4390 mm,
waga- 4775 kg

Cechy charakterystyczne:
numer : 2564
Miejsce przechowywania:
Muzeum Broni i Sprzętu Wojskowego KSSK GWARD w organizacji

Strzelanie artyleryjskie jednostek Marynarki Wojennej na poligonie morskim w Wicku – film  serwis YouTube
Armata w lipcu 2015 roku została wykorzystana przy realizacji teledysku – Daniel Bloom feat. Mela Koteluk – Katarakta ( 40 sekunda)

 

 

Pojazd został  przekazany naszemu stowarzyszeni nieodpłatnie  przez Ministerstwo Obrony Narodowej w kwietniu 2015 roku

 

 

Zapraszamy do oglądania sprzętu na TRW Miłosna obok „Wieży Ciśnień” przez cały rok.

Oprowadzanie z przewodnikiem dla grup zorganizowanych jest możliwe po wcześniejszym kontakcie

telefonicznym lub email ze stowarzyszeniem.

WSIADANIE, WCHODZENIE NA ARMATĘ JEST ZABRONIONE !

KSSK Gward i TRW Miłosna nie ponoszą odpowiedzialności za szkody materialne lub powstałe na zdrowiu zwiedzających.