Aktualności

27.09.2019 – Jubileusz 25-Lecia 9 Brygady „Od Śladów Podków Po Ślady Gąsienic”

Jak można przeczytać na stronie 9 Brygady ” Główne obchody jubileuszu 25-lecia 9 Braniewskiej  Brygady Kawalerii Pancernej odbyły się w  piątek 27 września w Braniewie.  W uroczystościach udział wzięli  m.in.  dowódca 16PDZ gen. dyw. Krzysztof Radomski oraz  byli dowódcy brygady,  parlamentarzyści, samorządowcy i  rekonstruktorzy z zaprzyjaźnionych stowarzyszeń. W obchodach jubileuszu  mógł wziąć udział każdy chętny, bo tego dnia bramy koszar były otwarte, a czołgiści zapraszali  do wspólnego świętowania. Oprócz uroczystego apelu  i mszy polowej w programie wspólnego świętowania znalazły się pokazy sprzętu i wyszkolenia żołnierzy, defilada żołnierzy oraz pojazdów, festyn i prezentacje historyczne. Brawami  nagrodzone zostały m.in. dynamiczne pokazy Szwadronu Kawalerii Wojska Polskiego oraz   batalionu zmechanizowanego i batalionu czołgów z 9 brygady. Zgromadzonej widowni spodobała się również  widowisko historyczne pt. „Od śladów podków po ślady gąsienic” przygotowane przez  współpracujące z żołnierzami z Braniewa:  Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Jodła” z Kielc, Stowarzyszenie im. 2 Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich, Stowarzyszenie 27 Pułku Ułanów i Kwidzyńskie Stowarzyszenie Sportowo Kolekcjonerskie „Gward”.”

Uroczystości to również mini wystaw broni historycznej przygotowana przez nasze stowarzyszenie, ale także okazja dla zaprzyjaźnionej z naszym stowarzyszenie Klasy Mundurowej z II LO w Kwidzynie  do zapoznania się ze sprzętem Wojska Polskiego, spróbowania jak smakuje wojskowa grochówka.

Spotkał nas również ogromy zaszczyt Prezes naszego stowarzyszenia Jacek Synakiewicz został na rozkaz dowódcy 9 BBPanc Pana płk Dariusza Kosowskiego odznaczony pamiątkową odznaką

” 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej im. Króla Stefana Batorego”