Aktualności

20.08.2016 – KSSK Gward i Open Air Day 2016 w 22 BLT w Malborku.

Gward na zaproszenie płk pil. Leszka Błach dowódcy 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Królewie Malborskim uczestniczył w Open Air Day 2016. Oficjalnie święto lotnictwa na terenie obiektu 22 BLT rozpoczęło się od defilady orkiestry wojskowej i pododdziałów oraz uroczystego apelu gdzie żołnierzom wręczono awanse na wyższe stopnie wojskowe. Od rana na lotnisku można było oglądać wystawy statyczne sprzętu lotniczego: Mig-29 n\b 77 z działkiem Działko GSZ-30, Mig-21 z historycznej kolekcji maszyn 22. BLT, Lim-2, Su-22M4 n\b 3817, I-22 Iryda, oraz wojskowego pojazd wojskowy BRDM w wersji rozpoznawczej, radary, pojazdy wykorzystywane przez saperów czy prezentowane przez bardzo miłych żołnierzy z 15 Gołdapskiego Pułku przeciw lotniczego zestaw przeciw lotniczy ZUR-23-2KG. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się ptaki w zwłaszcza sokoły pracujące, na co dzień na lotnisku 22 BLT jeden z nich wybrał sobie nasz namiot za miejsce do obserwacji. Oprócz nas zaprezentowali się także m.in. funkcjonariusze Służby Więziennej, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, strażacy wojskowi, grupy rekonstrukcji historycznej, modelarze samolotowi oraz grupa skoczków spadochronowych. Od godziny 13 rozpoczęły się pokazy dynamiczne w powietrzu. Widzowie dwukrotnie, w blisko półgodzinnych blokach, mogli zobaczyć w akcji samolot F-16 z Tiger Demo Team Poland i MiG-a 29. Za sterami tego drugiego siedział porucznik Rafał Pinkowski z malborskiej bazy, który w tym roku uzyskał uprawnienia pilota pokazowego. Dużym zainteresowaniem cieszyło się również nasza prezentacja broni, musieliśmy tego dnia opowiedzieć na ogromną ilość pytań dotyczących broni oraz działania naszego stowarzyszenia, a najczęściej fotografowanym naszym eksponatem był karabin maszynowy DSzK oraz Maxim . Dla najmłodszych zwiedzających nasz kolega Wiesław Bomba przygotował niespodziankę karabiny ASG gdzie dzieci i młodzież mogła sprawdzić swoje umiejętności strzeleckie. Tysiące osób zdecydowało się w sobotę odwiedzić lotnisko 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego i nasze stoisko impreza była bardzo udana z naszego punku widzenia gdyż po raz kolejny potwierdziła nasze możliwości logistyczne oraz pokazała, iż nasze stowarzyszenie to jedna wielka rodzina, która imprezę w na lotnisku potraktowała jak piknik rodzinny. Ostatnie samoloty odlatywały od godziny 16 i my też udaliśmy się w drogę powrotną. Zarząd stowarzyszenia raz jeszcze dziękuje organizatorom Open Air Day 2016 za zaproszenie a wszystkim członkom stowarzyszenia za zaangażowanie i bardzo mile spędzony dzień.