Aktualności

11.11.2015 Z okazji Narodowego Święta Niepodległości, odbyły się „Zawody użyteczno – bojowe dla klas mundurowych”.

 

2015.11.11. – W środę, z okazji Narodowego Święta Niepodległości, odbyły się „Zawody użyteczno – bojowe dla klas mundurowych”. Zawody są próbą połączenia wiedzy historycznej z praktycznymi aspektami obronności naszego Państwa. Poprzez zabawę w terenie, spróbowaliśmy uczyć młodych ludzi wiedzy o odzyskaniu niepodległości. Na trasie trzeba było wykazać się sprytem ( aby uniknąć wykrycia przez pojazdy wojskowe), umiejętnościami dowódczymi i wiedzą historyczną. Na strzelnicy z kolei trzeba było wykazać się celnym okiem i umiejętnością posługiwania się bronią. Po skończonych zadaniach, już na spokojnie, można było ogrzać się przy ognisku, napić się czegoś ciepłego oraz zjeść ciepły posiłek.
Dla osób chętnych zostały zorganizowane zajęcia z musztry, można było także brać udział w ćwiczeniach saperskich lub z łączności. Każda zainteresowana osoba mogła wziąć udział w zajęciach prowadzonych przez strażaków z KP PSP w Kwidzynie lub wziąć udział w zawodach strzeleckich z broni czarnoprochowej pod tytułem „O Złoty Zegarek Sagitariusa”. Z kolei Grupa Airsoftowy Samodzielny Pododdział Szturmowy Kwidzyn zorganizowała pokaz technik interwencyjnych stosowanych przez jednostki specjalne.
W czasie zajęć na strzelnicy Pan Władysław Zdanowicz, Pisarz z Kwidzyna prezentował swoje książki o tematyce wojskowej, a zwłaszcza ostatnią, jeszcze pachnącą farbą drukarską pod tytułem „Afganistan. Dowódca plutonu”. Historia została oparta na autentycznych relacjach żołnierzy i oficerów uczestniczących w opisanych wydarzeniach, w szczególności na wspomnieniach Rafała Stachowskiego. Kilka książek Pana Zdanowicza trafiło jako nagrody do członków najlepszych zespołów!
Mimo niesprzyjającej pogody, w zawodach uczestniczyło około 150 uczniów z całego powiatu kwidzyńskiego. Najlepszym zespołem okazała się grupa pod nazwą „Prabuty”, drugie były „Stokrotki” a trzecie miejsce zajęła „Grupa Operacyjna Grot”.
Po zawodach razem z delegacją z II LO z Kwidzyna oraz Panem Mietkiem Laskowskim złożyliśmy wiązanki kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza na Skwerze Kombatantów
Organizatorem imprezy było Kwidzyńskie Stowarzyszenie Sportowo-Kolekcjonerskie Gward, a zawody zostały zorganizowane dzięki współpracy i wsparciu finansowym z Ministerstwa Obrony Narodowej, pomocy Biblioteki Miejsko Powiatowej w Kwidzynie, Miasta Kwidzyn ,Nadleśnictwa Kwidzyn, LOK Koła Kwidzyn, Komedy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej z Kwidzyna, Ósmej Rangers z Bydgoszczy oraz Grupy Airsoftowy Samodzielny Pododdział Szturmowy Kwidzyn.
Wszystkim uczestnikom oraz osobom, które zaangażowały się w pomoc oraz organizację imprezy raz jeszcze bardzo serdecznie dziękujemy.