Aktualności

10.02.2017 – Uroczysta przysięga w 9 BKP w Braniewie.

Żołnierze służby przygotowawczej, którzy szkolą się w 9 Braniewskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej złożyli w piątek, 10. lutego uroczystą przysięgę wojskową.

Do 9BBKPanc. przybyli tłumnie: rodziny, przyjaciele i znajomi ochotników, którzy rozpoczęli swoje szkolenie 02. stycznia br. Do Macieja Śliwińskiego przyjechała rodzina z Glinojecka i Ciechanowa. Wszyscy mu kibicują.
– Jestem dumny z tego, że syn podjął decyzję o wstąpieniu do wojska – mówi Sławomir Śliwiński, który kilkadziesiąt lat temu też służył w Braniewie, ale w innej jednostce.
– To był pułk czołgów przy ul. Moniuszki – mówi.
Grupa 50. ochotników trafiła na szkolenie w 9 Braniewskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej na początku br.
Ich pobyt w jednostce potrwa 4 miesiące. Podzielony został na dwa etapy: szkolenie podstawowe i specjalistyczne.
Wszyscy ci, którzy trafili do brygady w przyszłości będą mogli kontynuować swoją przygodę z wojskiem jako żołnierze wojsk operacyjnych, wojsk obrony terytorialnej, narodowych sił rezerwowych lub stanowić rezerwy osobowe.
W 9 Braniewskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej z okazji przysięgi zorganizowano Dzień Otwartych Koszar. Był pokaz sprzętu wojskowego i gorący poczęstunek dla rodzin, które przybyły na uroczystości.
Jedną z atrakcji była prezentacja rekonstrukcji przysięgi żołnierzy AK, którą przygotowali: żołnierze batalionu zmechanizowanego 9BBKPanc. we współpracy z zaprzyjaźnionym Kwidzyńskim Stowarzyszeniem Sportowo Kolekcjonerskim GWARD z Kwidzyna.
Tekst: Marta Hajkowicz, por. Paulina Montewka
foto: Marta Hajkowicz
foto: Paulina Kotowska

Informacja ze strony www Wojsko Polskie.