Aktualności

05.03.2016 KSSK Gward i „ II Rajd Wyklętychy”.

05.03.2016 – KSSK Gward „ II Rajdem Wyklętych”, którego organizatorem była Biblioteka Miejsko -Powiatowa i Urząd Miejski, uczcili Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Celem rajdu jest popularyzowanie wiedzy o żołnierzach polskiego podziemia niepodległościowego, którzy w latach 1944 – 1963 stawiali opór sowietyzacji Polski. W rajdzie wzięli udział uczniowie kwidzyńskich szkół gimnazjalnych i licealnych 11 zespołów po 8 osób, którzy wcielili się w role partyzantów . Uczniowie mieli do pokonania trasę, podczas której wykonywali określone zadania przy jednoczesnym unikaniu patrolów Urzędu Bezpieczeństwa.
Zadanie KSSK Gward polegało na przygotowaniu patroli UB, które to miały za zadanie ujęcie partyzantów . Posiadaliśmy dwa patrole zmotoryzowane oraz 2 piesze. Byliśmy odpowiedzialni za poprowadzenie zadań , saperskich, medycznych, oraz konkurencji rzut granatem przeprowadziliśmy również zawody strzeleckie z karabinku bocznego zapłonu na dystansie 50 dla zespołów startujących w rajdzie oraz w „ Indywidualnych zawodach strzeleckich z okazji narodowego dnia pamięci żołnierzy wyklętych”.
Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy i gratulujemy wyniku i mamy nadzieję, że pomogliśmy w godnym upamiętnieniu wszystkich organizacji Żołnierzy Niezłomnych działających na naszych terenach po 1944 roku.