Aktualności

04.03.2017 – Sobotnie zajęcia strzeleckie w Kwidzynie , niedzielne w Dzierzgoniu.

W sobotę od 4 marca w Kwidzynie i niedzielę 5 marca w Dzierzgoniu KSSK Gward prowadził strzeleckie zajęcia doszkalające. Sobotnie zajęcia w Kwidzynie były poświęcone głownie broni długiej.
A w niedzielę na strzelnicy spotkali się głównie kolekcjonerzy , aby obejrzeć oraz zapoznać się z zasadami działania karabinu Mausera oraz pistoletu VIS. Karabin który widzimy na zdjęciach rocznik 1918 pochodzi z gdańskiej wytwórni karabinów Mausera którą to Alianci 10 marca 1921 r. przekazali Polsce. Przejętych zostało około 1000 maszyn i znaczna ilość podzespołów do modelu karabinu Mauser wz. 98.
Na zdjęciach widzimy pistolet VIS produkcji niemieckiej bo po zajęciu Polski, Niemcy w połowie 1940 r. wznowili produkcję VIS-ów w Radomiu (we współpracy z firmą Steyr-Daimler -Puch).W pierwszej kolejności Niemcy zużyli wszystkie części tam zn04alezione. Niemieckie VIS – były wytwarzane w kilku wersjach, rożniących się wykończeniem, szczegółami konstrukcyjnymi, napisami na zamku i znakowaniem. We wszystkich wersjach broni z zamka usunięto godło Polski i rok produkcji. Pistolety niemieckie nie miały także gniazda zaczepowego do przytaczania futerału-kolby. Każda seria była oznaczona literą alfabetu (od A do Z) i czterema cytrami (od 0001 do 9999). Pistolety I wersji produkowano do końca 1940 roku. Poszczególne serie oznaczano literami od A do D. Na zamku by umieszczony napis: ,,FB RADOM VIS Mod 35 Pat. Nr 15567″, pod napisem stempel ,,P-35p” (niemieckie oznaczenie broni), poniżej zamka napis: ,,WaA 77. (Radom)” oraz znaki przystrzeliwania i odbioru broni: ,,625 (Steyr)”. Naszemu koledze Danielowi udawało się trafiać z pokazanego na zdjęciach egzemplarza w cele oddalone na dystansie 100 metrów.