Aktualności

01.09.2019 – II Piknik Historyczno Militarny – foto relacja część 1

Najlepiej opisał tegoroczny Piknik Historyczno Militarny Pan redaktor TV-Kwidzyn Wojtek Bryczkowski

„Już po raz drugi Kwidzyńskie Stowarzyszenie Sportowo Kolekcjonerskie Gward, w rocznicę wybuchu II wojny światowej zaprosiło mieszkańców Kwidzyna na piknik historyczno – militarny. Dzięki żołnierzom z 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej i 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej mogliśmy podziwiać sprzęt wojska polskiego, w tym czołg PT 91 Twardy oraz efektowne pokazy dynamiczne, okraszone sporą dawką pirotechniki. Niebywałą radość mieszkańcom sprawiło też stowarzyszenie Gward, wożąc ich gąsienicowym pojazdem WZT 2 i ciężarówką Ural. Piknik był doskonałym dopełnieniem obchodów 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Jak podkreśla Aleksander Łubiński z KSSK Gward organizacja pikniku nie byłaby możliwa bez zaangażowania Miasta Kwidzyn i ogromnej życzliwości Wojska Polskiego, które przysłało do naszego miasta przedstawicieli kilku jednostek. To właśnie dzięki nim można było nacieszyć oczy widokiem wozów bojowych i zobaczyć pododdziały w pokazach akcji bojowych. Warto dodać, że podobnie jak w ubiegłym roku w pokazach istotną rolę odegrali członkowie KSSK Gward, którzy wcielili się w rolę terrorystów i zasypali ogniem z broni maszynowej pełniących służbę żołnierzy. Ostatecznie ulegli przewadze regularnej armii, ale to właśnie dzięki nim pokazy były tak efektowne i miały swoją dramaturgię. Tradycyjnie też nie zabrakło stoisk kolekcjonerów, którzy prezentowali historyczne egzemplarze broni z różnych epok oraz mundury, barwy i ekwipunek wojska polskiego. Szczególnie oczy zwiedzających cieszył oryginalny rząd ułański z okresu międzywojennego wystawiany przez Władysława Zdanowicza, który też przy okazji pisał dedykacje na egzemplarzach swoich książek opowiadających o przygodach polskich żołnierzy na misjach w Iraku i Afganistanie. Choć od ich premiery minęło już sporo czasu, to kolejne wydania cieszą się nieustającym zainteresowaniem czytelników. Najwięcej radości gościom odwiedzającym piknik i to bez względu na wiek i płeć, sprawili jednak Gwardziści, wytrwale wożąc ich poczciwą Wuzetką i ciężarówką Ural. W długich kolejkach do przejażdżek ustawiali się i duzi, i mali, i chłopcy, i dziewczęta.”

Piknik to ogromne przedsięwzięcie dla naszego stowarzyszenia które dla nas rozpoczęło się w październiku 2018 roku, plany współpracy zaproszenia , ustalenia , logistyka , szukanie sponsorów , ale zakończone szczęśliwie , cieszyło się ogromnym zainteresowanie , w wszyscy członkowie stowarzyszenia zaangażowani sprawili się na 100 % . Bardzo wszystkim serdecznie dziękujemy za pomoc i wsparcie.